Gabinet Stomatologiczny

Dentysta Stomatolog Radom Global DentEndodonta Radom leczenie ontodontyczne

Zacznijmy od początku.

Ząb jest zbudowany z zębiny, szkliwa i cementu korzeniowego. Zębina stanowi rdzeń. W obrębie korony jest ona pokryta szkliwem, a w części korzeniowej cementem. Ząb, który natura stworzyła głównie jako narzędzie do krojenia i rozdrabniania pokarmu, służy także do ochrony nerwów i naczyń krwionośnych, nazywanych miazgą zębową, odpowiedzialną za jego procesy życiowe. W pewnych stanach chorobowych, miazga może ulec procesowi zapalnemu, co może objawiać się silnym bólem. Może także dojść do jej obumarcia, a infekcja może szerzyć się aż do kości wokół zęba-winowajcy. Miazgę tworzą naczynia oraz nerwy. Jest to miękka tkanka, która stanowi wspaniały system odżywiania oraz kontroli nad strukturą zęba. Bywają jednak sytuacje, gdy dochodzi do jej zakażenia. W jej obręb wnikają drobnoustroje, które tam znajdują doskonałe dla siebie warunki do życia i namnażania się. W efekcie powodują one zapalenie miazgi i jej zniszczenie, a nawet stan ropny wokół korzenia i w jego obrębie. Wszystko to powoduje ostry lub przewlekły ból zęba. W takich sytuacjach lekarz podejmuje decyzję o leczeniu kanałowym.

Nasza oferta medycznapomożemy…masz pytania

pn–pt:8-17
sobota:8-13

883 705 880 # Globaldent Dentysta Radom Stomatolog GlobalDent jakość pracy Dentysta Radom dla dzieci Nasi partnerzy: Copyright www.globaldent.pl 2015 All rights reserved

Czyszczenie ››
Endodoncja ››
Implantologia ››
Leczenie chirurgiczne ››
Leczenie chorób dziąseł  ››
Leczenie kobiet w ciąży ››
Leczenie dzieci ››
Ortodonta Radom ››
Leczenie próchnicy i profilaktyka ››
Protetyka ››
Wybielanie ››
Znoszenie nadwrażliwości ››
Medycyna estetyczna ››

Celem leczenia jest przede wszystkim usunięcie zbędnej, w tym momencie, dla naszego organizmu, chorej miazgi, a tym samym usunięcie drobnoustrojów z systemu kanałowego, żeby infekcja nie rozprzestrzeniała się dalej.
Niestety, nie ma jeszcze metody pozwalającej na stuprocentowe wyeliminowanie tych drobnoustrojów, jednak nowoczesne techniki endodontyczne pozwalają, na ich wystarczające usunięcie. Leczenie takie prowadzi się przy znieczuleniu miejscowym i jest ono wówczas całkowicie bezbolesne.

Od tego zaczynamy

Lekarz uzyskuje dostęp do wnętrza zęba. Ostrożnie otwiera wejścia do kanałów. Długość kanałów zostaje ustalona na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lub przy pomocy elektronicznego urządzenia do mierzenia długości kanałów.

System kanałów korzeniowych opracowuje się specjalnymi narzędziami ze stopów niklowo-tytanowych. tak aby usunąć również zainfekowaną bakteriami z miazgi zębinę z wewnętrznej ścianki kanału. Narzędzia te pozwalają na opracowanie nawet bardzo krętych i wąskich kanałów. Równocześnie kanał jest płukany różnymi środkami chemicznymi o działaniu przeciwbakteryjnym. Aby do zęba nie przedostawały się bakterie ze śliny, a także, aby środki płuczące nie drażniły jamy ustnej pacjenta, leczony ząb powinien być osłonięty specjalną gumą. Taki zestaw ochronny nazywamy koferdamem.

Wypełnienie

Na koniec kanał wypełnia się gutaperką oraz specjalną, pastą. Głównie chodzi o to, aby cały system kanałowy zamknąć hermetycznie, zabezpieczyć przed bakteriami. Są różne metody wypełnień. Dzięki podgrzaniu, gutaperka jest płynna i rozkłada się równomiernie w całym kanale, nawet w kanałach bocznych.

Aby coś zrobić dobrze - trzeba to widzieć

Aby wykonać tak skomplikowane zabiegi, konieczne jest optyczne powiększenie operowanego pola przy wykorzystaniu lup albo mikroskopu stomatologicznego. Znalezienie mikrostruktur wewnątrz zęba i zachowanie naturalnego przebiegu sytemu kanałów korzeniowych (wyjściowej średnicy niejednokrotnie mniejszej niż 0,06 mm), nie da się wykonać bez co najmniej kilkukrotnego ich powiększenia. Nikt z lekarzy, nawet o sokolim wzroku, nie jest w stanie zajrzeć tam "okiem nie uzbrojonym". Jakie zalety oferuje nowoczesna metoda leczenia? Leczenie jest szybsze i przyjemniejsze. Wnętrze zęba jest dokładnie oczyszczone. Nawet zagięte i trudne do oczyszczenia kanały korzeniowe mogą być tą metodą opracowane. Nie było to możliwe przy zastosowaniu dotychczasowych narzędzi i metod. Kanały korzeniowe są szczelnie wypełnione, a właściwa odbudowa zapobiega nawrotowi infekcji. Ząb możemy zachować przez wiele lat.

Jakie są rokowania powodzenia tej metody?

Tak jak przy każdym leczeniu nikt nie może mieć stuprocentowej gwarancji powodzenia, istnieją jednak duże szanse, że chory ząb, dzięki nowoczesnej metodzie leczenia endodontycznego będzie zdrowy przez wiele lat.

Na koniec. Co to jest resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Czasami dochodzi do zapalenia przyzębia i kości wokół zęba. Jeśli tradycyjne leczenie nie jest możliwe lub może być nieskuteczne, przeprowadza się resekcję wierzchołka korzenia zęba. Przy użyciu zdjęcia rentgenowskiego ustala się stan zęba. Następnie lekarz znieczula ząb i tkanki otaczające, przecina dziąsło i usuwa fragment kości wokół wierzchołka korzenia. Teraz wycina wierzchołek korzenia zęba wraz z ogniskiem zapalnym w tkance przyzębia, uszczelnia kanał i zszywa ranę.